Trafik Kazası Sonrası Haklar Nelerdir?


Trafik kazası sonrası haklarımız neler biliyor muyuz? Güvence hesabından hangi durumda kimler yararlanabilir?


Güvence Hesabı'ndan yararlananların sayısı 100 bini geçti, yapılan ödeme tutarı ise 425 milyon lirayı aştı.


Trafik sigortası olmayan bir aracın yaptığı kazada zarar gören 3. kişilerin ölümleri durumunda mirasçılarına, sakatlık veya işgöremezlik durumunda ise kendilerine tazminat ödeyen Güvence Hesabı'ndan yararlananların sayısı 100 bini geçti, yapılan ödeme tutarı ise 425 milyon lirayı aştı.


AA muhabirinin Güvence Hesabı verilerinden derlediği bilgilere göre, trafik kazalarında meydana gelen yaralanma, sakat kalma ve ölüm gibi hallerde mağdur vatandaşların zararını karşılamak için kurulan hesaptan geçen yıl bin 455 kişiye 74 milyon 324 bin 291 liralık ödeme yapıldı.


Şimdiye kadar yapılan toplam başvurularda ise 100 bin 169 kişiye 425 milyon 115 bin 478 liralık ödeme gerçekleştirildi.


AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Güvence Hesabı Müdürü Abdülkadir Küçük, söz konusu hesabın 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu'nun 14. Maddesi gereği kurulduğunu, kapsamında bulunan sigortaları yaptırmayan araç ve işyerlerinde meydana gelen kazalarda, kişilere gelebilecek yaralanma, sakat kalma ve ölüm gibi bedeni zararları karşıladığını söyledi.


Güvence Hesabı'nın ilk olarak 18 Ekim 1983 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanununun 108'inci maddesi ile Garanti Fonu adı ile kurulduğunu bildiren Küçük, aynı fonun 14 Haziran 2007 tarihli 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ile Güvence Hesabı adıyla yeniden kurulduğunu ve kapsamının daha da genişletildiğini kaydetti.


Söz konusu hesabın kapsamı ile ilgili bilgi veren Küçük, şunları kaydetti:


"Sigortalının tespit edilememesi durumunda kişiye gelen bedensel zararlar; rizikonun meydana geldiği tarihte geçerli olan teminat tutarları dahilinde sigortasını yaptırmamış olanların neden olduğu bedensel zararlar; çalınmış veya gasp edilmiş bir aracın karıştığı kazada Karayolları Trafik Kanunu uyarınca işletenin sorumlu tutulmadığı hallerde kişiye gelen bedensel zararlar ile sigorta şirketinin mali bünye zafiyeti nedeniyle sürekli olarak bütün branşlarda ruhsatlarının iptal edilmesi ya da iflası halinde ödemekle yükümlü olduğu maddi ve bedensel zararlar Güvence Hesabı kapsamında bulunmaktadır."


Küçük, ödenen bedensel zararların ise "ölüm halinde, ölenin desteğinden yoksun kalanlara Destekten Yoksun Kalma Tazminatı", "sakat kalma halinde Maluliyet Tazminatı", "yaralanma halinde ise Tedavi Tazminatı" şeklinde ödendiğini dile getirdi.

Business Handshake

#photo

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Henüz etiket yok.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic